STANDARD PLEMENE - UCHOVNĚNÍ - HISTORIE PLEMENE (<- klikni)

 

Vznik ortopedických problémů u rostoucích psů je vázán na tři základní faktory: genetiku, pohybovou zátěž a výživu.

V období intenzivního růstu štěňat (hlavně mezi 4. a 6. měsícem věku) hrozí přetěžování pohybového aparátu neúměrnou pohybovou aktivitou a nadměrnou hmotností štěněte (svaly, tuk). Je potřeba se vyvarovat především nekontrolovaného pohybu (nekontrolované běhání se psy, skoky! ) na kluzkých površích (parkety, lino, plovoucí podlahy) a jednostrannému přetěžování (např. běhání u jízdního kola, delší trasy).

Výběrem vhodného krmiva pro štěně je možné riziko ortopedických potíží výrazně snížit. Nejpodstatnějším ukazatelem vhodnosti diety je optimální poměr energie a vápníku.

Velká plemena psů mají tendence k příliš rychlému růstu, který vede v období puberty k neúměrnému zvýšení zátěže (svaly, tuk) na rostoucí kostru. Prevencí je snížení energetického obsahu krmení a optimalizace růstové křivky.

Vápník je zcela nepostradatelným prvkem pro správný vývoj štěněte, avšak jeho nadměrné množství v potravě může způsobit závažná onemocnění. Koncentrace vápníku v krvi je regulována mnoha hormonálními mechanismy – ty jsou schopny si poradit s případným nedostakem vápníku v potravě a zvýšit jeho vstřebávání ze zažívacího traktu. S nadbytkem vápníku v krmivu si ale tyto mechanismy poradit nedovedou. Nadbytečný příjem vápníku vede ke zpomalení zrání kostí a chrupavek. Dochází ke zvyšování celkového objemu kostní tkáně, oddálení remodelace kostí, následně negativně ovlivní proces přeměny chrupavek na kost a vzniká tzv. osteochondróza – jedná se o závažné onemocnění kloubů mladých zvířat, které vede k rozvoji artrózy.

Další chorobou spojovanou s nadbytečným zkrmováním vápníku je panostitida – akutní bolestivé onemocnění projevující se těžkým kulháním.

Při zkrmování potravy s nadbytkem fosforu a nedostatkem vápníku vzniká sekundární nutriční hyperparatyreóza. Ta vede k odvápnění kostí, setkáváme se s ní u psů krmených doma připravovanou stravou s vysokým podílem masa – to je obecně bohaté na fosfor a chudé na vápník. Toto onemocnění bylo a je zaměňováno za křivici (rachitidu) – hypovitaminózu D, která se však v chovech psů v podstatě nevyskytuje díky bohatým zdrojům vitamínu D v přirozené potravě.

Doporučení:

Rostoucí psy velkých plemen krmte kvalitními granulemi určenými pro štěňata velkých plemen – tato krmiva jsou ve všech ohledech vyvážená a zajistí Vašemu štěněti optimální obsah a poměr všech látek, které ke svému růstu potřebuje.

Nedoplňujte ke granulím maso, těstoviny, rýži apod.

Pokud se rozhodnete krmit psa BARFem (připravovanou stravou), musíte se předem připravit a informovat, jak vše kombinovat!